Tradycje urodzinowe. Czy wiesz, skąd pochodzą te najpopularniejsze?

Tradycje urodzinowe. Czy wiesz, skąd pochodzą te najpopularniejsze?

Smakowity tort czeka na stole. Solenizant ochoczo zdmuchuje wszystkie świeczki. Goście śpiewają gromkie „Sto lat”, a obok piętrzy się góra prezentów. Tobie też przychodzą na myśl takie obrazy, kiedy myślisz o urodzinach? Nic dziwnego, bo to najpopularniejsze zwyczaje, które praktykuje się niemal w każdym domu. Skąd się jednak wzięły? Możesz się zdziwić!

Życzenia urodzinowe i prezenty

W dniu urodzin ledwo otworzysz rano oczy, a życzenia już zewsząd do Ciebie spływają. SMS-y, e-maile, telefony, a nawet kartki urodzinowe – dzięki nim wszyscy chcą Ci umilić ten wyjątkowy czas i pokazać, że o Tobie pamiętają. A jak wyglądało to kiedyś? W dawnej w Europie solenizantowi składano życzenia, dedykowano mu dobre myśli i wręczano prezenty w jego domu. W jakim celu? Aby wywołać radość, która odstraszałaby złe duchy. Wierzono bowiem, że tego dnia mogą one chętniej nawiedzać obchodzącego urodziny.

Tort urodzinowy

Ciasto przełożone kremem, lukier i efektowne dodatki. Tak wyobrażamy sobie współczesny tort urodzinowy, który nie tylko smakuje obłędnie, ale też wygląda apetycznie. W starożytnej Grecji, skąd wywodzi się ten zwyczaj, był to wypiek z ciasta chlebowego, z dodatkiem bakalii, owoców i miodu. Przygotowywano go ku czci bogini Artemis. Miał kształt zbliżony do koła, ponieważ wierzono, że symbolizuje ono cykliczność i siły natury. Jednak pierwszy prawdziwy tort urodzinowy powstał prawdopodobnie w średniowiecznych Niemczech. Przygotowywano go, aby uczcić urodziny dzieci.

Tradycje urodzinowe. Czy wiesz, skąd pochodzą te najpopularniejsze?

Pomyśl życzenie i zdmuchnij świeczki!

Tego elementu nie może zabraknąć na żadnych urodzinach. Świeczek na torcie powinno być tyle, ile lat kończy solenizant. Wierzy się, że jeśli zdmuchnie wszystkie za pierwszym razem, ziści się życzenie, które wypowiedział w myślach. Zwykłe świeczki można zastąpić takimi w kształcie np. cyfr, literek lub efektowną fontanną. Skąd wziął się ten zwyczaj? Znów musimy się cofnąć do czasów starożytnej Grecji, gdzie dym ze świeczek miał zanosić modlitwy do bogów. W późniejszych czasach płomienie symbolizowały światło życia. Wierzono również, że odpędzają mrok – nie tylko ten w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Gromkie „Sto lat!”

Początków tego zwyczaju należy szukać w Stanach Zjednoczonych, gdzie ponad 100 lat temu powstała piosenka „Happy Birthday To You” i rozniosła się na cały świat. W Polsce śpiewamy „Sto lat”, gdy na stole pojawia się tort i jest to forma życzeń, która sprawdza się również przy innych okazjach.

Choć tradycje urodzinowe ewoluowały na przestrzeni lat, to nadal mają jeden cel – sprawić, by ten dzień był dla solenizanta wyjątkowy.