Skąd wziął się zwyczaj konfetti na weselu?

Skąd wziął się zwyczaj konfetti na weselu?

Każda ważna ceremonia w życiu człowieka ma swoje własne zasady, tradycje i obyczaje. Do takich ceremonii możemy zaliczyć wesele, na którym, w zależności od preferencji nowożeńców, pewne ceremoniały i zwyczaje są stosowane lub nie. Obsypywanie nowożeńców czymś sypkim po ceremonii zaślubin, to tradycja, która się nie zmieniała na przestrzeni wieków, zmianie uległ tylko materiał który jest do tego użyty. Kultywowanie tej tradycji jest nadal bardzo żywe i sprawia że młodzi chętnie sięgają po konfetti na wesele.

Konfetti na weselu - najstarsze wzmianki o tej tradycji

Niewątpliwie obsypywanie młodożeńców ma swoje korzenie w chińskiej tradycji i jest związane z ryżem i fasolą, które mają przyciągnąć uwagę złotego kurczaka, który symbolizuje dom i rodzinę. W Chinach używany był ryż który symbolizuje płodność i szczęście. Do Europy zwyczaj ten dotarł w tej samej formie, ale z innymi użytymi materiałami do obsypywania. Obecnie stosuje się różne materiały aby ubarwić wesele. Konfetti to jedna z opcji zastępującej ryż lub fasolkę. Warto wspomnieć o ryżu, który we wschodnich wierzeniach jest ziarnem idealnym i często wykorzystywanym do magicznych celów, a do takich zalicza się ceremonię zaślubin.

Co stosowano w dawnej Polsce zamiast konfetti na weselu?

Aby zapewnić młodożeńcom szczęście i powodzenia na nowej drodze życia, w dawnej Polsce używano do tego celu zbóż jęczmienia, pszenicy lub owsa. Miało to zapewnić obfitość i płodność. Materiał ten był chętnie wykorzystywany na wiejskich weselach, gdzie dostatek i urodzaj miały bardzo duże znaczenie. Natomiast już w średniowieczu zaczęto używać monet. Oczywiście było to zarezerwowane dla pary królewskiej oraz najbogatszych magnatów. Z czasem tradycja ta uległa zmianie i obecnie do obsypywania pary młodej używamy zwykle konfetti, lub bardziej atrakcyjne konfetti wystrzałowe.

Alternatywa dla monet i ryżu czyli konfetti wystrzałowe

Tradycja musi być zachowana, dlatego młodzi chętnie pozostawiają ten rytuał w ceremonii ślubnej, zastępując ryż, monety czy zboża wygodnymi i lekkimi płatkami konfetti. Wybór konfetti na wesele przyprawia o zawrót głowy. Ogrom kolorów, wzorów a także gadżetów użytych do ich rozsypania jest gigantyczny i ograniczony tylko wyobraźnią młodych. Żadne przyjęcie weselne nie może się obyć bez tak bombowego elementu jakim jest konfetti wystrzałowe. Ta atrakcja i hit każdej zabawy jest idealną oprawą podkreślającą radosny nastrój, ale także spełniający swoją magiczną rolę i przynoszący nowożeńcom szczęście, dobrobyt i dostatek.