Decoupage dla początkującego. Czym cechuje się ta niezwykła technika zdobienia i od czego zacząć?

Decoupage dla początkującego. Czym cechuje się ta niezwykła technika zdobienia i od czego zacząć?

Masz w domu dużo starych przedmiotów, którym chcesz podarować drugie życie? Zależy Ci na tym, aby prezenty wręczane najbliższym były jedyne w swoim rodzaju? A może szukasz nowego hobby, które rozwinie zdolności manualne i nie obciąży portfela? W takim razie koniecznie zainteresuj się techniką decoupage. Zobacz, na czym ona polega, i przekonaj się, że to coś w sam raz dla Ciebie.

Jak ozdabiać techniką decoupage?

Decoupage to prosta i niewymagająca metoda zdobienia. Nie musisz mieć szczególnych zdolności, aby zacząć z nią przygodę i sprawić, by zwykłe przedmioty zyskały niezwykły wygląd. Na czym polega decoupage? To nic innego jak przyklejanie na odpowiednio przygotowaną powierzchnię cienkich papierowych elementów. Najczęściej są to wycinki z kolorowych serwetek. Tak, tych samych, których używasz na co dzień. Aby zabezpieczyć warstwę z papieru, pokrywa się ją lakierem. Ozdobiona w ten sposób powierzchnia sprawia wrażenie, jakby była malowana pędzlem. A wygląda to zjawiskowo!

Decoupage – co będzie Ci potrzebne?

Jeśli chcesz ozdabiać przedmioty za pomocą tej efektownej techniki, nie musisz szukać specjalnych przyborów. Prawdopodobnie wszystko, co będzie Ci potrzebne, znajdziesz w swoim domu. A jeśli nie, z łatwością kupisz to za nieduże pieniądze. Do decoupage wystarczą Ci tylko:

- kolorowe papierowe elementy – mogą to być fragmenty zwykłych serwetek, a nawet gazet,

baza – czyli jasna farba,

- klej – np. na bazie wody lub popularny Vikol,

- lakier do zabezpieczenia warstwy papierowej – np. werniks błyszczący lub matowy,

- pędzelki z miękkiego włosia,

- nożyczki.

I to już koniec listy. Na początku Twojej przygody z decoupage nie potrzebujesz niczego innego, by zmieniać zwyczajne przedmioty w unikalne ozdoby.

Decoupage dla początkującego. Czym cechuje się ta niezwykła technika zdobienia i od czego zacząć?

Decoupage – od czego zacząć?

Choć nie musisz mieć nadzwyczajnych zdolności, by ozdabiać tą techniką, zacznij od dekorowania przedmiotów o prostych kształtach i nieco większym rozmiarze. Może to być drewniana deseczka, słoik lub doniczka. Kiedy już się wprawisz, pomyśl o zrobieniu oryginalnych pisanek. Nie dość, że ożywią stół czy koszyk ze święconką, to wyróżnią się na tle innych i posłużą cię przez lata. Lubisz oryginalne bombki na choinkę? Zrób je sam! A może znudził Ci się wygląd szafki lub komody? Nie kupuj nowej. Oszczędź pieniądze i odnów meble techniką decoupage.

Jak widzisz, decoupage to tani i łatwy sposób na to, by nadać przedmiotom niepowtarzalny wygląd. Co więcej, dzięki tej technice ozdobisz wiele rodzajów powierzchni, i to przy niedużym wysiłku. To jak, zaczynasz przygodę z decoupage?